Wady i zalety wąskiej działki

Podczas poszukiwań działki pod realizacje inwestycji budowy domu jednorodzinnego, z łatwością można dostrzec, że często jakość oferowanych na rynku działek nie jest najwyższa. Powszechnie zdarzają się działki wąskie, które z pozoru nie są dobrym miejscem na budowę. Z pozoru, ponieważ dom na wąską działkę może być równie dobry, a często nawet lepszy, niż na tradycyjnej działce.

Domy na wąską działkę projekty — jakie mają zalety?

Jakie są jednak najważniejsze zalety takich domów, które budowane będą na wąskiej działce? Jest to przede wszystkim bardzo niska kwota inwestycji. Wynika ona nie tylko z niskiej ceny, jaką będzie posiadała taka wąska działka, lecz również ze znacznie niższego kosztu budowy samego domu. Nie tylko będzie on miał oczywiście mniejszy metraż, lecz również inaczej będzie zaprojektowany, co również pozytywnie przekłada się na łączny koszt całej inwestycji.
Rzecz jasna ostateczna kwota nadal w ogromnej mierze zależy od tego, jakich się użyje do budowy materiałów, jaki będzie projekt, czy też jak będzie realizowana sam inwestycja, lecz mimo wszystko da się odczuć poważną obniżkę w stosunku do kosztu budowy tradycyjnego domu.

Czy są jakieś wady takiego rozwiązania?

Choć projekty domów na wąską działkę wielu klientów zachwycają swoją jakością wykonania, sprytem i niecodziennymi rozwiązaniami, to jednak nie można zapominać o tym, że posiadają one pewne wady i ograniczenia, które siłą rzeczy muszą pojawić, gdy buduje się dom na tak nietypowej działce.
Zdecydowanie najważniejszą wadą jest to, że dom budowany na wąskiej działce musi rosnąć do góry. Powoduje to, że będzie on miał dwa, a nawet trzy piętra, co jak wiadomo nie każdemu mieszkańcowi może odpowiadać. W niektórych sytuacjach będzie to wręcz problem nie do pokonania, ponieważ np. starsze osoby nie będą mogły pokonywać tak dużej ilości schodów codziennie.
Nie można zapominać również o tym, że taki dom będzie posiadał brak okien z jednej strony, aby możliwe było postawienie go bliżej granicy, a także najczęściej pozbawiony będzie garażu.

Więcej informacji w katalogu Domywstylu