Projekty domów letniskowych czyli wolnoć Tomku w swoim domku

projekty domów letniskowych

Owszem, my Polacy lubimy podróżować, zwiedzać świat i poznawać zakątki własnego kraju, jednakże przychodzi taki czas, gdy chcemy zaszyć się w spokojnej okolicy i odpoczywać z dala od turystycznego zgiełku. Taki czas nadchodzi, gdy opiekujemy się małymi dziećmi, z którymi dalekie podróże są uciążliwe. Również mając na koncie kilka ładnych dziesiątek lat, wolimy odpoczywać w zacisznym i bezpiecznym miejscu. A cóż jest bardziej odpowiedniego niż własny domek? Projekty domów letniskowych są realizowane jak Polska długa i szeroka. Widać fredrowskie powiedzenie „wolnoć Tomku w swoim domku” jest ciągle aktualne.

Jeśli dom letniskowy, to jaki?

Większość biur architektonicznych oferuje klientom szeroki wybór projektów domów letniskowych. Są to:

  • domy drewniane,
  • domy z bali,
  • domy murowane.

Klienci najbardziej wolą domy drewniane. Drewno jest tanim budulcem, kojarzy się z naturą, a przy tym jest trwałe i tanie. W domkach letniskowych sprawdza się doskonale. Nie bez znaczenia jest czas trwania budowy – te w konstrukcji szkieletowej powstają w ciągu kilku – kilkunastu dni.

Równie popularne są domy z bali. Rzadziej powstają domki murowane, zwłaszcza gdy przeznaczone są tylko na letni wypoczynek. Niektórzy właściciele użytkują je przez cały rok, spędzając w nich weekendy, święta i urlopy. Wyposażają domy w system grzewczy i ocieplają ściany.

Jakie warunki musi spełniać dom letniskowy?

Projekty domów letniskowych dowodzą, że takie budynki łączy kilka cech wspólnych. Są to przede wszystkim tarasy. Na nich odpoczywa się na leżakach, jada posiłki, przyjmuje gości, spędza ciepłe wieczory. Wnętrza przeznaczone są na odpoczynek nocny i na niepogodę. Z myślą o chłodnych i deszczowych dniach projektuje się saloniki, w których wyposażeniu znajduje się kominek, wokół którego domownicy się gromadzą niczym przy ognisku.

Jeśli chodzi o powierzchnię domków letniskowych, można wybierać spośród całkiem małych do przestronnych domostw, nieustępujących przestrzenią od do domów całorocznych.