Projekty domów jednorodzinnych parterowych dla rodzin z dziećmi

projekty domów jednorodzinnych parterowych

Po latach jednopiętrowych „klocków”, którymi dotąd upstrzona jest polska wieś, miasteczka i peryferie dużych miast, przyszła moda na domy parterowe, najczęściej z użytkowym poddaszem. W polskim krajobrazie pojawiły się domy niczym z mickiewiczowskiego Soplicowa. Teraz obserwuje się mniejsze zainteresowanie dworkowym stylem. Jednakże projekty domów jednorodzinnych parterowych w dalszym ciągu należą do najczęściej realizowanych.

Co atrakcyjnego jest w domach parterowych?

Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa to: cena. Rzeczywiście, realizacja projektów domów jednorodzinnych parterowych jest najtańsza. Zwłaszcza, gdy nie przewiduje się podpiwniczenia ani garażu. Na koszty budowy składa się wiele czynników, między innymi są to koszty wynajmu sprzętu specjalistycznego (do budowy domu jednokondygnacyjnego wynajem nie jest potrzebny), niemało też kosztuje budowa schodów wewnętrznych.

Zaletą domu parterowego jest łatwa komunikacja, bo wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Jest to zwłaszcza korzystne dla rodzin z małymi dziećmi, bo opiekunowie mają stały dozór nad potomstwem, co nie jest możliwe, gdy w domu piętrowym dzieci mają swoje pokoje na górnej kondygnacji.

Poza tym brak bariery architektonicznej, jaką stanowią  schody, jest praktyczne i bezpieczne, gdy wśród domowników są małe dzieci, bo nie grozi im upadek z wysokości.

Projekty domów jednorodzinnych parterowych mają jeszcze tę zaletę, że są otwarte na ogród, bardziej integrują się z naturą, co służy wypoczynkowi domowników, odpręża i odstresowuje.

Domy parterowe – małe i duże

Domy parterowe nierzadko mają mały metraż. I słusznie, jeżeli są użytkowane przez małe rodziny. Jednakże metraż nie musi ograniczać się do małej przestrzeni. Wśród projektów takich domów są całkiem przestronne rezydencje. Podstawowym warunkiem jest tylko posiadanie dużej działki.