Co przemawia za tym, aby postawić na projekty domów w stylu góralskim?

domy góralskie

Domy z bali są bardzo popularne w Polsce. Wykonuje się je z naturalnych surowców, przez co są bardzo unikalne, przytulne i przyjazne dla środowiska. Jest wiele korzyści przemawiających za tym, aby nasz wybór padł na projekt domu w stylu góralskim. Oczywiście rozwiązanie to nie jest wolne od wad, które także warto poznać przed zdecydowaniem się na zakup projektu.

Projekty domów w stylu góralskim? Jak najbardziej!

O domach góralskich marzy wiele osób. Nie trzeba wcale wyjechać do Zakopanego, aby w takowym zamieszkać. Można wznieść swój własny i to poza terenem Małopolski. Domy góralskie mają wiele zalet – zobacz. Wyglądają pięknie nie tylko z zewnątrz, ale też od środka, a przebywanie w nich jest czystą przyjemnością. Na korzyść domu z bali przemawia to, że ich budowa jest znacznie szybsza niż tradycyjnego budynku murowanego. Nie tylko przygotowanie fundamentów zajmuje mniejszą czasu, ale nie trzeba także marnować go na schnięcie. Wystarczy zamontować drewniane elementy. Jeśli komuś zależy na czasie, to będzie to dobry wybór. Mamy tutaj połączenie naturalnych surowców w postaci drewna i kamienia, czyli trwałych i ekologicznych materiałów. Kolejną zaletą góralskiego domu z bali jest zdrowy klimat. Drewno pochlania i oddaj wilgoć, dostosowując się do aktualnych warunków otoczenia. Ściany takich domów nie są grube, ale wypełnione izolacją cieplną, co pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej do kilkunastu procent. Góralskim domom z bali nie są straszne zimowe warunki atmosferyczne. Można wybudować go o dowolnej porze roku. Jest to możliwe ze względu na brak konieczności betonowania czy murowania.

A co z minusami?

Trzeba liczyć się z tym, że domy z bali nie są wolne od wad. Nie ma ich za wiele, ale trzeba jednak mieć je na uwadze, zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie.

• Drewno jest jednym z najdroższych materiałów budowlanych, co niestety wpływa na wzrost ponoszonych kosztów. Trzeba też liczyć się z różnicą w ich wymiarach.
• W domach drewnianych występuję zjawisko zmniejszania się ich wysokości.

Chodzi tutaj o osiadanie budynku na skutek zmniejszania się objętości drewna.