Stoisz przed wyborem projektu domu i chcesz, aby jego budowa była możliwe jak najtańsza? Rezygnacja z kilku elementów w projekcie pozwoli na duże oszczędności oraz wzrost energooszczędności całego budynku. Jakie projekty tanich domów warto wziąć pod uwagę przy wyborze?
Mały domek o prostej konstrukcji
Nieskomplikowana budowa to znaczna oszczędność finansowa oraz czasu. Niewielkie domy budowane na rzucie kwadratu lub prostokąta są znacznie tańszym rozwiązaniem niż konstruowanie skomplikowanej bryły. Co więcej, każdy narożnik budynku to dodatkowy mostek termiczny, przez który ucieka energia cieplna. Oznacza to wysokie rachunki za ogrzewanie, które w takim przypadku jest nieefektywne.
System budowy
Decydując się na budowę własnego domu jednorodzinnego należy podjąć decyzję dotyczącą systemu jego wznoszenia. Wśród stosowanych systemów wyróżniamy:
- generalnego wykonawcę,
- system gospodarczy,
- samodzielne wykonanie większości prac.
Zdecydowanie najbardziej ekonomiczną formą budowy jest wykonanie większości prac osobiście, polegając na własnej wiedzy budowlanej, natomiast system generalnego wykonawcy pozwoli na szybką realizację całej inwestycji. Każde z wymienionych rozwiązań posiada zarówno plusy, jak i minusy, jednak ostateczna decyzja powinna być podyktowana ostatecznym kosztem budowy.
Jaki dach wybrać?
Rodzaj dachu zastosowanego w projekcie znacząco wpływa na koszt inwestycji. Projekty domów tanich w budowie uwzględniają dachy o prostej, dwuspadowej budowie – www. Dachy te są ekonomiczne, a zarazem praktyczne pod względem zastosowanej konstrukcji. Odpowiedni kąt nachylenia połaci dachowej pozwala na sprawne odprowadzanie deszczu oraz śniegu. Zimą śnieg swobodnie osuwa się na ziemię pod wpływem siły ciężkości, zatem ryzyko przeciążenia dachu i jego awarii jest niewielkie. Niewielka liczba połączeń zapewnia szczelność pokrycia oraz brak konieczności wykańczania dachu dodatkowymi elementami dachowymi. Co więcej, skośny dach pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni na poddaszu.